OBRAČUN PLAĆA · 2025

Radni sati i fond sati 2025. po mjesecima

Broj radnih dana i radnih sati za svaki mjesec 2025. godine, za standardni 8-satni radni dan i 40-satni radni tjedan. Ukupan fond sati za 2025. iznosi 2.088 sati, od čega je 2.000 radnih sati i 88 sati blagdana koji padaju na radni dan.

Ostale godine: 2024 2025 2026 2027 2028
2.088
fond sati u 2025.
2.000
radnih sati
250
radna dana
11
blagdana na radni dan
Mjesec Radni dani Radni sati Blagdani Fond sati
Siječanj211682184
Veljača201600160
Ožujak211680168
Travanj211681176
Svibanj201602176
Lipanj201601168
Srpanj231840184
Kolovoz191522168
Rujan221760176
Listopad231840184
Studeni191521160
Prosinac211682184
UKUPNO 2025.2502.000112.088

Radni dani = broj dana od ponedjeljka do petka u mjesecu, umanjen za državne blagdane koji padaju na radni dan.
Radni sati = radni dani × 8 sati, broj sati koje zaposlenik stvarno odradi.
Blagdani = broj državnih blagdana koji padaju na radni dan; ti se sati u obračunu plaće iskazuju posebno i plaćaju kao naknada.
Fond sati = svi dani od ponedjeljka do petka × 8 sati, uključujući blagdane. To je ukupan broj sati za obračun plaće.

Česta pitanja o radnim satima 2025.

Koliko radnih sati ima 2025. godina?

2025. godina ima 261 dana od ponedjeljka do petka, pa fond sati uz 8-satni radni dan iznosi 2.088 sati. Od toga 11 državnih blagdana pada na radni dan (88 sati), pa se stvarno radi 250 dana, odnosno 2.000 radnih sati.

Koliko radnih sati ima jedan mjesec?

Fond sati jednog mjeseca je između 160 i 184 sata, ovisno o tome koliko dana od ponedjeljka do petka ima. Ako na radni dan padne blagdan, stvarnih radnih sati je manje, jer se sati blagdana iskazuju posebno. U 2025. najveći fond imaju siječanj, srpanj, listopad i prosinac (po 184 sata), a najmanji veljača i studeni (po 160 sati). Točan broj za svaki mjesec nalazi se u tablici iznad.

Kako se računa fond sati?

Fond sati se računa tako da se broj dana od ponedjeljka do petka u mjesecu pomnoži s brojem sati dnevnog radnog vremena. Za puno radno vrijeme od 40 sati tjedno to je 8 sati dnevno. Primjer: siječanj 2025. ima 23 dana od ponedjeljka do petka, pa je fond 184 sati. Od toga su 2 blagdana (16 sati), pa ostaje 168 radnih sati.

Ulaze li blagdani u fond sati?

Da. Fond sati obuhvaća sve dane od ponedjeljka do petka, pa i blagdane koji padnu na radni dan. Blagdan je neradni dan i radnik za njega ima pravo na naknadu plaće, a u obračunu plaće ti se sati iskazuju posebno, kao sati blagdana. Ako radnik radi na blagdan, ima pravo na povećanu plaću, a visinu povećanja određuje kolektivni ugovor, pravilnik o radu ili ugovor o radu.

Kako se računa fond sati za nepuno radno vrijeme?

Za nepuno radno vrijeme broj dana od ponedjeljka do petka množi se s dogovorenim dnevnim brojem sati. Za radnika koji radi 4 sata dnevno godišnji fond u 2025. iznosi 261 × 4 = 1.044 sati, a za siječanj 23 × 4 = 92 sati.

Koliko je prekovremenog rada dopušteno?

Prema Zakonu o radu radnik smije raditi prekovremeno najviše 50 sati mjesečno i 180 sati godišnje. Kolektivnim ugovorom godišnja granica može se povećati do 250 sati. Prekovremeni rad plaća se uvećano i treba ga voditi u evidenciji radnog vremena.

Kako voditi evidenciju radnih sati?

Poslodavac je dužan voditi evidenciju radnog vremena za svakog radnika: početak i završetak rada, prekovremene sate, noćni rad, rad nedjeljom i blagdanom te odsutnosti. Za to možete besplatno koristiti našu Evidenciju radnih sati, koja automatski upisuje blagdane i izvozi podatke u Excel i PDF.

📋

Radni sati ti kažu koliko TREBA odraditi — Evidencija radnog vremena prati koliko je STVARNO odrađeno.

Besplatan alat za brzi dnevni unos, automatske praznike, upozorenja za prekovremeni/noćni rad i izvoz u Excel/PDF.

Otvori alat →